Jak Długo Trwają Skutki Odstawienia Benzodiazepin

Terapia nad Wartą

Niepewność co do trwania objawów odstawienia benzodiazepin dotyka wielu osób zmagających się z uzależnieniem od tych substancji. Niezaprzeczalnie, to jedno z najbardziej obawianych doświadczeń przez osoby uzależnione, które decydują się na odstawienie tych leków. Objawy, które występują po zaprzestaniu zażywania benzodiazepin, zwłaszcza po długotrwałym stosowaniu w dużych ilościach, mogą być nieprzyjemne i trudne do zniesienia. Niemniej jednak, ważne jest zrozumienie, że objawy te nie są wieczne. Istnieje wiele sposobów, aby złagodzić ich przebieg i przetrwać ten trudny okres. Zatem jak długo trwają objawy odstawienia benzodiazepin?

Benzodiazepiny są lekami o działaniu nasennym i przeciwlękowym, a ich uzależniający charakter jest powszechnie znany. W przypadku długotrwałego stosowania tych substancji, zwłaszcza w dużych dawkach, nagłe odstawienie bez nadzoru lekarza jest niewskazane.

Jak długo trwają skutki odstawienia benzodiazepin stosowanych długotrwale? Warto podkreślić, że stopniowe odstawianie benzodiazepin, zgodnie z planem sukcesywnego zmniejszania dawki, ustalonym przez specjalistę psychiatrę, może znacznie złagodzić nieprzyjemne objawy i jest znacznie bezpieczniejsze. Zamiast ryzykować i sprawdzać własną sięe woli, lepiej poddać się kontrolowanemu procesowi odstawiania. Takie rozwiązanie pozwala na bardziej łagodny przebieg.

Lista objawów odstawienia benzodiazepin jest długa. Należy pamiętać, że każdy organizm reaguje inaczej. Nie ma potrzeby malowania scenariusza, w którym wszystkie objawy występują jednocześnie i w silnym nasileniu. Dlatego ważne jest, aby podchodzić do tego procesu spokojnie i przede wszystkim z rozwagą. W przypadku braku detoksu w warunkach szpitalnych, regularny kontakt z lekarzem jest niezbędny. Postępowanie zgodnie z jego wskazaniami jest kluczowe, a moment odstawienia nie jest czasem na przejawianie samodzielności – wymaga pokory i cierpliwości.

Kobieta śpiąca w ubraniu na łóżku

Jak Długo Trwają Skutki Odstawienia Benzodiazepin

Odpowiedź nie jest prosta i jednoznaczna. Żaden lekarz czy terapeuta nie potrafi precyzyjnie powiedzieć, kiedy dany objaw się pojawi i kiedy ustąpi. Reakcje organizmu na odstawienie substancji, z którymi był zaznajomiony, są złożone i indywidualne. Klasyczny zespół odstawienny pojawia się zazwyczaj:

  • 48 godzin po zaprzestaniu stosowania benzodiazepin krótko działających (takich jak lorazepam, temazepam)
  • 5–10 dni po odstawieniu benzodiazepin długodziałających (np. diazepam, klorazepat)

W większości przypadków najtrudniejsze objawy odstawienia mijają po około tygodniu. Niestety, w przypadku benzodiazepin, proces ten może wydłużyć się nawet do kilku tygodni. Jednocześnie pierwsze objawy odstawienne, zwłaszcza po benzodiazepinach długodziałających, mogą pojawić się nawet kilka dni po ostatniej dawce. Nawet po detoksie w warunkach szpitalnych, pacjent po pewnym czasie może doświadczyć niepokojących objawów, takich jak nasilony lęk czy bezsenność.

W sytuacji odstawienia silnie działających benzodiazepin o krótkim okresie półtrwania istnieje ryzyko wystąpienia zespołu “z odbicia”. Polega on na nasileniu się objawów, które występowały przed rozpoczęciem leczenia (np. stany lękowe czy problemy ze snem). Nawet po stosunkowo krótkotrwałej kuracji istnieje ryzyko wystąpienia tego zespołu.

Wizyta u psychiatry

Syndrom poodstawienny

Dla niektórych osób uzależnionych, które odstawiły benzodiazepiny, objawy przewlekłe mogą utrzymywać się przez wiele miesięcy, a nawet lat. Zjawisko to, nazywane syndromem poodstawiennym, dotyczy około 10-15% uzależnionych, zazwyczaj tych, którzy zażywali benzodiazepiny przez długi okres, wynoszący 20 lat lub więcej.

Należy podkreślić, że większość tych trudnych objawów z czasem ustępuje. Nie należy pozwolić, aby lęk przed nimi zatrzymał decyzję o odstawieniu i leczeniu uzależnienia. Warto pamiętać, że im dłużej się zwleka z odstawieniem benzodiazepin, tym bardziej skomplikowana staje się droga do wyzdrowienia. Stopniowe odstawienie nie powinno czekać na “lepszy moment”. Jeśli zdajesz sobie sprawę, że nie stosujesz się do zaleceń lekarza od dłuższego czasu i zażywasz leki w nieprzepisanych dawkach, to odwlekanie procesu odstawienia jedynie zwiększa trudności.

Lekarka w gabinecie w przychodni

W większości przypadków objawy somatyczne mijają stosunkowo szybko. Niestety, to sprawia, że wielu uzależnionych, po przejściu trudnego okresu i ponownym ustabilizowaniu organizmu, wraca do używania benzodiazepin. Nawyk regulacji samopoczucia za pomocą substancji psychoaktywnych jest silny, dlatego też terapia uzależnień jest kluczowa. Tylko terapia pozwala na naukę radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami, stresem, trudnymi emocjami, a nawet nudą, przy użyciu zdrowszych narzędzi niż “uniwersalne” tabletki.

Jeśli rozważasz odstawienie benzodiazepin i podjęcie terapii, ale paraliżuje Cię lęk oraz pojawiają się obawy i wątpliwości, skontaktuj się z nami: 511 462 003. Prosta rozmowa, podczas której możesz podzielić się swoimi uczuciami, obawami i trudnościami, może być kluczowym krokiem w podjęciu właściwej decyzji. Nie pozwól, aby strach kierował Twoimi decyzjami. Pomogliśmy wielu osobom w podobnej sytuacji i chcemy również Tobie pomóc w procesie leczenia uzależnienia od benzodiazepin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Nad Wartą.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.