Przewidzenie konkretnych fizycznych objawów, które mogą wystąpić w wyniku odstawienia benzodiazepin, jest niemożliwe. Zakres symptomów jest różnorodny, a czas trwania i nasilenie zależą głównie od cech indywidualnych. Jednak pewne jest jedno: fizyczne objawy odstawienia benzodiazepin są nieprzyjemne. Jednak mogą być łatwiejsze do przejścia pod warunkiem, że proces odstawiania będzie odbywał się pod ścisłą kontrolą lekarza i zgodnie z jego zaleceniami. To jedyna bezpieczna ścieżka.
Doświadczanie stanu wynikającego z odstawienia benzodiazepin nie należy do przyjemnych doświadczeń. Nagłe przerwanie lub drastyczne zmniejszenie dawki bez konsultacji z lekarzem może mieć poważne konsekwencje. Nie chodzi tu jedynie o chwilowe złe samopoczucie, które można jakoś przetrwać. Takie działanie może być po prostu niebezpieczne.
Intensywne fizyczne objawy odstawienia benzodiazepin wynikają często z decyzji uzależnionych o nagłym porzuceniu leków. Chcą oni udowodnić sobie lub bliskim swoją silną wolę. Jednak taka strategia jest błędna! Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych fizycznych objawów, słuchaj swojego lekarza i stopniowo odstawiaj benzodiazepiny. Rób to zgodnie z planem redukcji dawek, który na pewno dostaniesz od lekarza, gdy podzielisz się z nim tym problemem. W przypadku tych leków nie ma miejsca na poszukiwanie skrótów.
Jeśli oczekiwałeś, że ten wpis dostarczy “dobrych rad” dotyczących radzenia sobie z zespołem abstynencyjnym w domu, bez współpracy z lekarzem, niestety zostaniesz rozczarowany. Nikt odpowiedzialny nie podaje listy “porad”, jak poradzić sobie z objawami odstawienia, ponieważ po prostu nie istnieją. Można próbować samodzielnych metod na przeziębienie w domu, ale nie można sobie poradzić z zespołem abstynencyjnym wynikającym z odstawienia silnie uzależniających leków! Nie chcemy straszyć, ale pragniemy pomóc podejść do problemu z rozwagą. Proces oczyszczania organizmu z benzodiazepin to konieczny krok, ale dopiero początek drogi do uzyskania pełnej kontroli nad własnym życiem.
Jakie są fizyczne objawy odstawienia benzodiazepin?
Organizm może zareagować na nagłe zmniejszenie dawki lub całkowite zaprzestanie zażywania leków na wiele różne sposoby. Nie da się przewidzieć, jak zespół odstawienny przebiegnie w danym przypadku i jakie będą nasilenie i charakter objawów.
Reakcje po odstawieniu leków często są “lustrzanym odbiciem” początkowych reakcji organizmu na ich stosowanie, czyli ich dokładnym przeciwieństwem. Jeśli po benzodiazepinach świetnie zasypiałeś, po odstawieniu możesz cierpieć na skrajną bezsenność. Jeśli leki powodowały rozluźnienie mięśni, gwałtowne zmniejszenie dawki może spowodować wzrost napięcia. Efekt uspokojenia zostanie zastąpiony niepokojem, a nawet atakami paniki, a efekty przeciwpadaczkowe benzodiazepin mogą prowadzić do napadów drgawkowych. Układ nerwowy, wcześniej stłumiony lekami, wejdzie w stan nadaktywności. Fizyczne przejawy tego procesu nigdy nie są w pełni przewidywalne.
Jak złagodzić objawy odstawienne?
Jeśli odstawiasz leki pod kontrolą lekarza, nawet jeśli to odbywa się w warunkach domowych, będziesz miał stały kontakt ze swoim lekarzem. To umożliwi mu monitorowanie Twojego stanu. Lekarz będzie w stanie bieżąco śledzić reakcję Twojego organizmu na stopniowe zmniejszanie dawki i dostosować tempo tego procesu, jeśli objawy odstawienia benzodiazepin się nasilą. Dzięki ścisłej współpracy będzie mógł także wprowadzić leczenie wspomagające, które złagodzi te symptomy, które będą dla Ciebie najbardziej uciążliwe.
Co możesz zrobić dla siebie, aby złagodzić zespół abstynencyjny?
Oczywiście, możesz wspierać się naturalnymi metodami. Dla wielu osób odstawiających benzodiazepiny pomocne są masaże, które rozluźniają napięte mięśnie, a także basen czy praktyka jogi. Rozedrgany organizm może pozytywnie zareagować na techniki oddechowe, treningi relaksacyjne, zmianę diety na lekkostrawną z eliminacją kawy czy mocnej herbaty. Każda technika, która pomoże Ci zredukować stres, wyciszyć się i zrelaksować, będzie bezcenna w procesie stopniowego zmniejszania dawek benzodiazepin.
Zawsze jednak pamiętaj o jednym – bezpieczne oczyszczenie organizmu z tych substancji to tylko początek drogi. Benzodiazepiny uzależniają nie tylko fizycznie, ale także psychicznie. Aby trwale uwolnić się od potrzeby ich zażywania, nie wystarczy nawet najlepiej poprowadzony plan odstawienia. Tutaj konieczna jest terapia uzależnień. Po to, abyś nie tylko uwolnił swoje ciało od leków, ale przede wszystkim głowę. Tylko dzięki terapii będziesz mógł odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zaś oddać ją w ręce blistra tabletek, które dotychczas nią zarządzał. Trwałe wyzwolenie od przymusu ich zażywania jest naprawdę możliwe. Jeśli tylko pozwolisz sobie pomóc – czekamy na Ciebie pod numerem tel 511 462 003
Zadzwoń i dowiedz się więcej o terapii i leczeniu uzależnienia od benzodiazepin w naszym ośrodku.