
Cierpienie wywoływane przez nałóg dotyka nie tylko samego uzależnionego, ale również jego najbliższe otoczenie. Rodzina, przyjaciele i znajomi często są zmuszeni mierzyć się z trudnymi, a czasem wręcz bolesnymi sytuacjami, które wynikają z obecności alkoholu w życiu osoby uzależnionej. Ważne jest, aby być na nie przygotowanym i wiedzieć, jak odpowiednio zareagować, kiedy zajdzie taka potrzeba. Wiedza o tym, jak stawiać granice alkoholikowi, jest niezwykle ważna — pozwala chronić własne potrzeby i emocje, jednocześnie wysyłając uzależnionej osobie jasny sygnał, że jej destrukcyjne zachowania nie będą akceptowane. Bez asertywności osoba uzależniona może nie dostrzegać, jak jej działania wpływają na innych, co utrudnia proces wprowadzania zmian i budowania zdrowych nawyków.
Na co dzień, każdy z nas stawia różne granice. Informując otoczenie o limitach i granicach dla Ciebie ważnych, dbasz o swoje samopoczucie. Dzięki temu jesteś w stanie zagwarantować sobie najlepsze środowisko dla własnego rozwoju i życia.
Kiedy masz do czynienia z osobą uzależnioną od alkoholu, sprawa nie zawsze jest prosta. Będąc w takiej relacji, możesz często doświadczać prób naruszania Twoich granic. Chociaż możesz działać, mając dobre intencje, z zamiarem niesienia pomocy osobie cierpiącej, uzależniony często będzie te granice przesuwał i próbował je przekraczać. Jak więc stworzyć warunki, w których Ty zachowasz spokój, a jednocześnie jasno wyznaczysz granice dla osoby uzależnionej?
Dlaczego stawianie granic działa?
Małe dzieci, konfrontując się z granicami i limitami stawianymi przez rodziców i nauczycieli, są w stanie kształtować swoją tożsamość. Dzięki granicom z czasem zaczynają rozróżniać dobro od zła – co powinno się zrobić w danej sytuacji, a czego nie. Jest to ogromnie ważnym elementem wychowania dziecka, które jest w stanie wpłynąć na jego dorosłe życie.

Lekcje wyniesione z dzieciństwa mogą mieć ogromny wpływ na Twoje relacje z innymi ludźmi w dorosłym życiu. Ustalanie własnych granic, takich jak nieakceptowanie nieuprzejmego traktowania czy otwarte komunikowanie swoich potrzeb, pozwala budować zdrowsze i bardziej satysfakcjonujące relacje. Troska o te granice jest kluczowa, ponieważ szacunek wobec samego siebie przekłada się na sposób, w jaki inni Cię traktują, a to bezpośrednio wpływa na Twój dobrostan i poczucie bezpieczeństwa w relacjach.
W posiadaniu wiedzy na temat tego, jak stawiać granice alkoholikowi, istnieje więc wolność. Wolność, która pozwala Ci na obranie swojej ścieżki i dążenie do życia, którego pragniesz. Dlatego też stawianie granic innym ludziom nie jest niczym złym. Jest sposobem nakierowania osoby, np. cierpiącej od nałogu, w kierunku zdrowia i wolności.
Asertywność – sztuka stawiania granic
Często kojarzona ze światem biznesu, asertywność odnajduje także zastosowanie w życiu codziennym. To umiejętność wyrażania własnych myśli, uczuć, potrzeb i opinii, w sposób otwarty, szczery i z szacunkiem do innych osób. Osoba asertywna potrafi bronić swoich praw, jednocześnie nie naruszając praw innych. Asertywność łączy w sobie pewność siebie i umiejętność radzenia sobie z krytyką czy odmową w sposób, który nie prowadzi do agresji ani uległości.
Relacja z osobą uzależnioną od alkoholu
W takiej relacji najważniejsza jest Twoja świadomość swoich granic oraz limitów. Jeśli pewne zachowania osoby będącej w nałogu naruszają Twoje granice – nie pozostawiaj tego bez reakcji. Osoby uzależnione często uciekają się do manipulacji, takich jak wzbudzanie poczucia winy czy bagatelizowanie problemu, aby uniknąć konfrontacji lub odpowiedzialności za swoje działania. Poprzez asertywność jesteś w stanie zaznaczyć swoje granice w sposób elokwentny, tak aby druga osoba wiedziała i rozumiała, że to, co robi, wprawia Cię w zakłopotanie, a nawet dyskomfort.

Musisz wyrażać swoje myśli, uczucia, potrzeby i opinie w sposób otwarty oraz szczery, jednocześnie zachowując szacunek. Można na to patrzeć jak na interwencje, które muszą zajść, żeby doszło do zmiany. Ważne jest, aby mówić spokojnym tonem i nie atakować rozmówcy, nawet jeśli jego zachowanie Cię rani. Przykłady:
- Wyraź swój dyskomfort wobec picia alkoholu w Twojej obecności.
„Gdy pijesz przy mnie, czuję się niekomfortowo. Proszę Cię, abyś nie robił tego w mojej obecności”.
- Odmów uczestnictwa w sytuacjach, które wspierają nałóg.
„Nie chcę iść z Tobą na spotkanie, wiedząc, że będziesz pić. Potrzebuję spokoju i komfortu, a w takich sytuacjach trudno to osiągnąć”.
- Zaznacz swoje potrzeby.
„Martwię się o Ciebie, ale muszę też zadbać o siebie. Zależy mi na naszej relacji, ale nie będę tolerować sytuacji, w których alkohol przejmuje kontrolę nad Tobą”.
- Zwróć uwagę na konsekwencje zachowania uzależnionego.
„Kiedy pijesz, zmieniasz się i zaczynasz mówić rzeczy, które mnie ranią. Ciężko mi z tym i proszę, abyś to przemyślał”.
- Zaproponuj wsparcie, ale nie przejmuj odpowiedzialności.
„Zależy mi na Tobie i chciałabym, żebyś poszukał pomocy. Jednak to Ty musisz podjąć tą decyzję, bo ja nie mogę zrobić tego za Ciebie”.
- Wyraź gotowość do podjęcia działań, by chronić siebie.
„Jeśli nie zdecydujesz się na szukanie pomocy, będę musiała podjąć kroki, które ochronią mnie przed wpływem Twojego nałogu. Mam nadzieję, że znajdziemy rozwiązanie razem”.

Gdy nic nie działa…
Czasami, mimo najszczerszych chęci, nasze wysiłki mogą nie przynieść żadnych efektów. Wtedy kluczowe jest sięgnięcie po pomoc specjalistów, którzy wiedzą, jakie kroki należy podjąć, by pomóc osobie uzależnionej. Jednym z ważnych aspektów radzenia sobie z taką sytuacją jest świadomość tego, jak stawiać granice alkoholikowi, co pozwala zadbać o swoje potrzeby i wyznaczyć jasne zasady funkcjonowania w relacji. Jako bliska osoba pełnisz znaczącą rolę w procesie leczenia, dlatego Twoje wsparcie i postawa mają ogromne znaczenie dla wprowadzania pozytywnych zmian. Jeśli Ty lub bliska Ci osoba cierpi ze względu na uzależnienie partnera od alkoholu, nie opieraj się przed sięgnięciem po pomoc. Zespół naszych specjalistów czeka na Twój telefon pod numerem 531 432 011.