Jak rozpoznać problem z alkoholem? Nie musisz spożywać alkoholu codziennie, aby być osobą uzależnioną. Nie musisz również nadużywać alkoholu do tego stopnia, aby kompletnie zaniedbywać swoje obowiązki życia codziennego. Osoba uzależniona może tkwić w nałogu przez długi czas, nie uznając tego faktu. Podstawowe 6 objawów uzależnienia od alkoholu pomogą ci zidentyfikować, czy dotyczy to również ciebie. Jedynym warunkiem jest uczciwe przyjrzenie się swoim zachowaniom i wyborom w ostatnim czasie, oglądając siebie bez upiększeń, usprawiedliwień i wymówek.
Dostrzegasz w sobie głód alkoholowy, czyli silne pragnienie spożycia alkoholu.
Głód alkoholowy, fachowo nazywany silną chęcią wypicia alkoholu z tendencją do natychmiastowej realizacji, nie zawsze dotyczy skrajnych sytuacji. Nie oznacza to, że głód alkoholowy występuje tylko wtedy, gdy nagle wstajesz od biurka w pracy i biegniesz do najbliższego sklepu monopolowego, bo nie możesz wytrzymać ani chwili dłużej. To prawda, że taki moment byłby typowym przejawem głodu, podobnie jak natrętne myśli o alkoholu w sytuacjach, które wykluczają jego spożycie. Jednak głód alkoholowy może manifestować się także subtelniej.
Na przykład, odczuwasz irytację i niecierpliwość, bo jest piątkowe popołudnie, uczestniczysz w spotkaniu w pracy, ale już wiesz, że za kilka godzin masz zaplanowane cotygodniowe picie alkoholu, więc po prostu czujesz potrzebę spożycia. Nie możesz skoncentrować się na pracy, myślami jesteś zupełnie gdzie indziej.
Głód alkoholowy może manifestować się w sposób, który można łatwo wytłumaczyć czymś innym. Dlatego ważne jest, aby być uważnym. Jeśli często dostrzegasz u siebie:
- Rozdrażnienie
- Niepokój
- Lęk bez wyraźnej przyczyny
- Zaburzenia koncentracji i uwagi
- Osłabienie
- Brak energii
- Wahania nastroju
- Smutek, mimo braku konkretnego powodu
To mogą być oznaki, że twój organizm domaga się alkoholu. Te objawy uzależnienia od alkoholu charakteryzuje to, że symptomy te znikają przynajmniej na chwilę ustępują po spożyciu alkoholu.
Objawy uzależnienia od alkoholu – utrata kontroli
Tracisz kontrolę nad swoimi zachowaniami związanymi z piciem alkoholu, masz trudności z powstrzymaniem się od sięgnięcia po niego? nie kontrolujesz ilości wypijanego alkoholu i pijesz w sposób ciągły? Brak kontroli nad zachowaniami związanymi z piciem jest często pierwszym z 6 objawów uzależnienia od alkoholu. Być może coraz częściej zdarza się, że po spożyciu alkoholu podejmujesz działania, których nigdy nie podjąłbyś na trzeźwo. O wielu sytuacjach dowiadujesz się od znajomych, bo coraz częściej masz problemy z lukami w pamięci. Po prostu nie wiesz, co działo się podczas Twojego picia. Po imprezie coraz częściej odczuwasz kompromitację, wstydzisz się tego, co zrobiłeś lub powiedziałeś.
Czerwona lampka powinna się zapalić także, jeżeli pijesz alkohol, choć nie planowałeś tego. Było wręcz przeciwnie – zamierzałeś wrócić do domu i skoncentrować się na ważnych sprawach, ale… nie udało się. Zgodziłeś się na jedno piwo, a skończyło się – znowu – kacem i nieprzespaną nocą. Jeśli dodatkowo wpadasz na pomysł, by po takim wieczorze “pomóc sobie” alkoholem, aby stanąć na nogi, a ta “pomoc” kończy się kolejną regularną dawką alkoholu i trwa to np. kilka dni, z całą pewnością twoje stosunki z alkoholem nie są już zdrowe i bezpieczne.
Jakie są objawy uzależnienia od alkoholu
Osoby, które nie są uzależnione, zazwyczaj po spożyciu dużej ilości alkoholu odczuwają jedynie kaca. Jest to złe samopoczucie, ból głowy, a czasem mdłości, które zazwyczaj ustępują stosunkowo szybko po odpoczynku, pożywieniu i nawodnieniu organizmu. U osoby uzależnionej występuje coś znacznie silniejszego, czyli zespół abstynencyjny. Jest to sytuacja, w której nagłe odstawienie alkoholu powoduje szereg bardzo nieprzyjemnych objawów fizjologicznych. Do tych objawów należą między innymi:
- Drżenie rąk
- Drżenie mięśni
- Wzrost ciśnienia tętniczego
- Wymioty
- Biegunka
- Problemy z zaśnięciem
- Uczucie suchości oczu i ust
- Silne pocenie się
- Niepokój graniczący z paniką
- Lęk
- W skrajnych przypadkach: padaczka poalkoholowa, omamy wzrokowe lub słuchowe i majaczenie
Charakterystyczne jest to, że wszystkie objawy uzależnienia od alkoholu występują podczas abstynencji. Jednak ustępują one za sprawą nawet niewielkiej ilości wypitego alkoholu. To z kolei pogłębia błędne koło ciągu. Tego typu “kace” nie są już tylko zwyczajnymi konsekwencjami zakrapianego wieczoru. Są one bardzo poważnym sygnałem rozwijającej się lub już istniejącej choroby alkoholowej.
Pijesz coraz większe ilości alkoholu
W tym objawie chodzi o to, że zauważasz, iż problem z alkoholem dotyczy właśnie ciebie a nie twoich znajomych. Nie porównuj się z nimi, np. że jeszcze nie pijesz tyle, co Damian, Kaśka, Krzysiek. Chodzi o to, że pijesz więcej niż TY kiedyś. Nazywa się to zmianą tolerancji na alkohol. Regularne spożywanie alkoholu prowadzi do zwiększenia tolerancji organizmu. Aby osiągnąć ten sam stan, potrzebujesz coraz większej ilości alkoholu. Efekt, który kiedyś uzyskiwałeś po wypiciu 2 piw, stopniowo (bo to proces rozwija się w czasie) osiągasz dopiero po wypiciu 4 piw.
Podobne zmiany możesz zauważyć w częstotliwości spożywania alkoholu. Może się zdarzyć, że przez długi czas piłeś tylko w weekendy, a od pewnego momentu zdarza ci się sięgać po alkohol także w czwartki. Albo we wtorki. Albo – po jakimś czasie – i we wtorek, i w czwartek. Jeśli chcesz to obserwować uczciwie, zapisuj dni, w których pijesz, i ilość wypitego alkoholu. Dzięki temu będziesz mieć wszystko udokumentowane. Po miesiącu lub dwóch możesz być zaskoczony wynikami.
Powoli twoje życie zaczyna koncentrować się wokół picia
Coraz częściej rezygnujesz z aktywności, które kiedyś sprawiały ci radość, ponieważ nie wiążą się one z piciem, a nawet pijaństwo wyklucza je. Treningi można zawsze przełożyć na jutro. Impreza bez alkoholu wydaje ci się stratą czasu. I to pomimo że jeszcze niedawno lubiłeś spędzać czas ze znajomymi przy planszówkach i herbacie. Uwielbiałeś czytać, a teraz czytasz mniej, bo po wypiciu alkoholu wieczorem po prostu nie masz na to ochoty. A poza tym trudno skoncentrować się na lekturze będąc pod wpływem alkoholu. Może się zdarzyć, że coraz więcej czasu zabiera ci dochodzenie do siebie po spożyciu alkoholu, a że pijesz coraz częściej, to po zsumowaniu czasu spędzonego na piciu i dochodzenia do siebie niewiele zostaje na cokolwiek innego.
Pijesz, mimo świadomości, że zaszkodzi to twojemu zdrowiu
Zdajesz sobie sprawę, że po spożyciu alkoholu następnego dnia czujesz się fatalnie, ale nie potrafisz już sobie odmówić. Coraz gorzej funkcjonujesz w pracy, ale nie powstrzymuje cię to przed sięgnięciem wieczorem po alkohol. Chęć ta jest silniejsza niż zdrowy rozsądek. Możesz być świadomy różnych konsekwencji – coraz gorszego stanu zdrowia widocznego w badaniach, pogorszenia wyglądu, a nawet uwag bliskich, że masz problem i że ktoś cierpi z powodu twojego picia.
To wszystko jednak nie zmienia faktu, że nałóg, który przejął nad tobą kontrolę, nie pozwala ci podjąć racjonalnej decyzji o zaprzestaniu. Na wczesnym etapie, zwykle zanim nadużywanie alkoholu doprowadzi do poważnych strat czy nawet tragedii, osoba uzależniona ma tendencję do tłumaczenia wszelkich konsekwencji picia alkoholu innymi okolicznościami zewnętrznymi. Zawsze znajdzie jakąś inną przyczynę. Niestety, w tej iluzji można tkwić do czasu… Bo każdy uzależniony w końcu doświadczy takich konsekwencji swojego nałogu, których już nie można zaprzeczyć.
Gdy rozpoznajesz u siebie część lub wszystkie 6 symptomów uzależnienia od alkoholu Jeżeli podczas czytania tego tekstu przyszło ci choćby do głowy, że może on opisywać sytuacje, które są ci bliskie, nie zwlekaj. Nałóg jest bardzo cierpliwy i rozwija się powoli. Pamiętaj, że nawet jeśli nie jesteś pewien, czy jesteś uzależniony, nasi terapeuci są gotowi pomóc ci przyjrzeć się problemowi, rozwiać wątpliwości i znaleźć rozwiązanie. Im szybciej sięgniesz po pomoc, tym większe masz szanse na wyjście z nałogu i na lepsze życie w trzeźwości.
Chcesz przerwać ten błędny cykl – zadzwoń do nas: 531 432 011. Jeśli nadal nie jesteś pewien czy jesteś uzależniony, zachęcamy do zapoznania się z wpisem “Ukryty alkoholizm – o czym się nie mówi“, w którym opisujemy szerzej objawy uzależnienia od alkoholu, zwłaszcza w kontekście wysoko funkcjonujących osób.