Kiedy zacząć leczenie alkoholizmu?
Alkoholizm można podzielić na 4 fazy:
- 1
Faza I
Picie alkoholu ma charakter towarzyski. Jest jednak już powiązane z poszukiwaniem chwilowej ulgi, relaksu czy pewności siebie. Picie staje się formą nagrody po dniu pełnym stresu czy sukcesie w pracy. Towarzyszy w nawiązywaniu bliskości z drugą osobą.
- 2
Faza II (ostrzegawcza)
Zaczyna się picie w samotności i ukrywanie przed bliskimi prawdziwej ilości spożywanego alkoholu. Zanegowanie problemu i iluzja kontroli są typowe dla tego etapu. Pomimo rosnącej potrzeby picia, osoba uzależniona nie postrzega siebie jako alkoholika, chociaż coraz częściej czuje potrzebę picia, wyrzuty sumienia po piciu np. z powodu tzw. zerwania filmu. Kaca leczy się piciem i tak powstaje błędne koło uzależnienia.
- 3
Faza III (krytyczna)
Chory zaniedbuje obowiązki, porzuca pasje, nie jest wystarczająco zaangażowany w relacje. Szczególnie cierpią bliscy: partnerki, przyjaciele, dzieci. Na pierwszym miejscu jest picie, na kolejnym zarządzanie kryzysami wynikającymi z picia, a za nimi stałe miejsce zajmuje frustracja i agresja skierowana na siebie i innych. Do gry wchodzą krótkie okresy abstynencji. Chory skupia się na tym, że może przecież w każdej chwili przestać, ale pomija rzeczywiste konsekwencje związane z piciem alkoholu.
- 3
Faza IV (chroniczna)
Ciągi alkoholowe to makabryczna siła uzależnienia. Depresja, stany rezygnacyjne i próby samobójcze. Następuje ogromne obciążenie organizmu, upośledzone zostają funkcje mózgu. Utrzymanie koncentracji staje się niemal niemożliwe. Uzależniony zaspokaja nałóg sięgając po coraz gorsze dla zdrowia środki, byle znaleźć w nich alkohol. Próby odstawienia mogą prowadzić do śmierci z powodu silnego delirium. Niezbędny jest detoks medyczny.
Zobacz, czy detoks w Ośrodku jest dla Ciebie