Uzależnienie od kokainy – jak je rozpoznać i leczyć?

Terapia nad Wartą - Uzależnienie od kokainy
0
(0)

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych narkotyków jest kokaina. Obecna w filmach, książkach i telewizji, przyciąga uwagę swoim euforycznym efektem. Dzięki łatwości użycia i zdolności do poprawy interakcji społecznych potrafi zainteresować każdego. Jednak za tymi kilkoma korzyściami kryją się równie poważne szkody. Co dzieje się, gdy kokaina zaczyna wpływać nie tylko na konkretne sytuacje, ale na całe Twoje życie? W tym tekście przeczytasz o tym, czym jest uzależnienie od kokainy, jakie są jego objawy i jak wygląda leczenie.

Czym jest kokaina?

Kokaina, potocznie koks, to związek chemiczny z grupy alkaloidów. Ma właściwości pobudzające, charakteryzujące się niwelowaniem objawów zmęczenia, zmniejszeniem potrzeby snu, odżywiania się oraz przyspieszeniem oddechu i akcji serca. Jako stymulant odnajduje szereg różnych zastosowań i jest popularna w różnych sferach artystycznych, nocnego życia oraz młodzieżowych. Jest jedną z najczęściej przemycanych substancji i zajmuje drugie miejsce, po konopiach indyjskich, wśród najczęściej używanych nielegalnych narkotyków.

Mężczyzna przygotowuje dla siebie kilka dawek kokainy.

Wszechobecność kokainy

Substancja początkowo znalazła zastosowanie w medycynie, umożliwiając nowe metody znieczulania pacjentów. W psychologii była znana m.in. za sprawą Zygmunta Freuda, który eksperymentował z jej użyciem. Kokaina była również składnikiem pierwotnej receptury Coca-Coli w 1886 roku, gdy napój ten postrzegano jako środek pobudzający i leczniczy. Przez długi czas kokainę kojarzono z wyższymi klasami społecznymi, jednak przez rozpowszechnienie z czasem utraciła swój ekskluzywny status.

Jak działa kokaina?

Kokaina działa, blokując systemy w mózgu odpowiedzialne za usuwanie substancji, takich jak dopamina, serotonina i noradrenalina. Powoduje to, że te „hormony szczęścia” dłużej pozostają aktywne, co daje poczucie euforii, energii i zwiększonej koncentracji. Najważniejszy jest tutaj wpływ na dopaminę, która odpowiada za uczucie przyjemności i motywacji. Jednak jej działanie jest krótkie, co prowadzi do silnej potrzeby zażycia kolejnej dawki. Długotrwałe stosowanie kokainy zmienia sposób funkcjonowania mózgu, prowadzi do uzależnienia, problemów z emocjami a nawet ryzyka wystąpienia psychozy.

Kokainę można spożywać na różne sposoby, w tym żując liście koki lub pijąc z nich herbatę. Popularne metody to także wciąganie nosem, wdychanie proszku, wstrzykiwanie dożylne oraz palenie i inhalacja oparów. Każda z tych form różni się szybkością działania i intensywnością efektów.

Uzależnienie od kokainy i jego długotrwałe skutki

Wcześniej wymienione pobudzenie to tylko szczyt góry lodowej, ukrywającej o wiele mroczniejsze działanie. Osoba uzależniona od kokainy może wykazywać zmiany w zachowaniu. Agresja oraz impulsywność są jednym z objawów uzależnienia. Przez uzależnienie się od substancji, organizmowi o wiele trudniej bez niej funkcjonować. Skutkuje to poleganiem na substancji w codziennym życiu, sprawiając, że osoba uzależniona poświęca dużo czasu na odnalezienie i spożycie kokainy. Bycie pod jej wpływem oraz bycie pomiędzy spożyciem sprawia, że osoba zachowuje się inaczej, co wpływa ogromnie na życie rodzinne, obowiązki zawodowe i społeczne.

Mężczyzna uzależniony od kokainy patrzy smutnym wzrokiem w podłogę, stojąc przy oknie.

Z kolei uzależnienie organizmu od kokainy prowadzi do tolerancji. Oznacza to, że z czasem, aby uzyskać tą samą euforię, osoba będzie zmuszona do sięgania po coraz większe ilości substancji. W pogoni za tym początkowym stanem osoba jest w stanie zniszczyć całe swoje życie.

Jak leczyć uzależnienie od kokainy?

Rzucając nałóg, uzyskujesz niezależną wolność. Pozwalanie takiej substancji jak kokaina wpływać na Twoją percepcję świata nie tylko ją ogranicza, ale również negatywnie na nią wpływa. Podejmując decyzję o usunięciu substancji z życia, podejmujesz się trudnego, lecz wartego Twojego czasu wyzwania.

Kluczowe jest pozostawienie kokainy w tyle. Oznacza to chęć zobowiązania się do nieużywania substancji ponownie. Jednak samo podjęcie decyzji może być proste, trzymanie się jej jest o wiele trudniejsze. Dlatego istotnym elementem leczenia z uzależnienie od kokainy jest podjęcie się odwyku. Pierwszy jego etap, detoksykacja, pozwala na pozbycie się substancji z organizmu. Wiąże się to jednak z ryzykiem wystąpienia zespołu abstynencyjnego.

Zespół abstynencyjny objawia się wieloma symptomami fizycznymi i psychologicznymi, które utrudniają utrzymanie się w postanowieniu. Organizm silnie uzależniony od substancji, takiej jak kokaina, będzie jej intensywnie potrzebował. Dlatego w takich sytuacjach ważna jest obserwacja pod okiem ekspertów, abyś nie musiał zmagać się ze skutkami samodzielnie i mógł liczyć na wsparcie.

Detoksykacja to część procesu odwykowego, który obejmuje również terapię psychologiczną. Korzystając z pomocy ekspertów, zwiększasz swoje szanse na wolność. Wolność, w której nie jesteś kontrolowany przez substancję uzależniającą.

Wznieś się ponad nałóg

Życie pod dyktandem jakiegokolwiek nałogu, zwłaszcza gdy jest to uzależnienie od kokainy, jest trudnym i przygnębiającym doświadczeniem. Dlatego podejmując się pierwszego kroku w kierunku rzucenia go, wchodzisz na nową ścieżkę. Ścieżkę, w której wiesz, że uzyskasz wolność. Jednak walka z nałogiem nie jest łatwą sprawą i warto w niej sięgać po wszelkie możliwe metody i sposoby. 

Kobieta opowiada swoją historię na terapii grupowej.

Jeśli potrzebujesz pomocy, nałóg przejmuje nad Tobą kontrolę, ale Ty chcesz dotrzeć do prawdziwych przyczyn uzależnienia – skontaktuj się z nami, a wtedy wspólnie podejmiemy się walki z Twoim nałogiem. Zadzwoń pod numer tel. 511 462 003, by dowiedzieć się, jak wygląda pobyt w ośrodku oraz rozwiejem wszelkie Twoje wątpliwości.

Bibliografia;

Bijoch, Ł., Pękała, M., & Beroun, A. (2021). Molekularne podstawy działania wybranych substancji psychoaktywnych. Postępy Biochemii67(2), 141-156.

Goleń, D., Kuśmierczyk-Droszcz, B., & Demkow, M. (2012). Wpływ kokainy na układ sercowo-naczyniowy. Kardiol Pol70, 517-521.

Jak oceniasz ten artykuł?

Dodaj opinię o artykule

Średnia ocena 0 / 5. Ilość głosów: 0

Jeszcze nikt nie dodał opinii. Bądź pierwszy!

Dziękujemy za pozytywną opinię

Chcesz dostawać powiadomienia o kolejnych artykułach? Śledź nas w mediach społecznościowych:

Dziękujemy za opinię, weźmiemy ją pod uwagę i poprawimy ten artykuł

Daj nam znać, jak możemy poprawić ten artykuł

Napisz, jak możemy poprawić ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skontaktuj się z nami

Jeśli trudno Ci zadzwonić, to zostaw swoje dane, a nasz terapeuta wkrótce oddzwoni i razem z Tobą przejdziemy przez prosty proces rezerwacji miejsca w ośrodku terapii uzależnień Nad Wartą.





    Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności.